Długi majowy weekend za nami, ale to dopiero początek pięknych, słonecznych i upalnych dni. Przemieszczając się autem powinniśmy mieć na uwadze fakt, iż podczas postoju w nasłonecznionym miejscu temperatura w naszym aucie może sięgnąć nawet do 60 stopni Celsjusza.

Zazwyczaj schładzamy się klimatyzacją ale oprócz niej, zapewne każdy wozi w aucie wodę.

Niektóre plastikowe butelki wyprodukowane są z PET, czyli politereftalanu etylenu. Pod wpływem wysokiej temperatury to właśnie z nich wydzielają się szkodliwe związki, takie jak: antymony czy bisfenole (BPA). Zdaniem naukowców, nadmierne ilości wyżej wymienionych substancji są dla nas szkodliwe! Ale nie tylko picie takiej wody jest niebezpieczne. Plastikowe butelki trzymane w aucie mogą spowodować wybuch pożaru a wszystko przez kształt plastikowego opakowania, który działa jak szkło powiększające. Promienie słońca przebijają przez szybę, a następnie przez całą butelkę. Woda koncentruje wtedy całe ciepło w jednym miejscu. To wystarczy, by spowodować pożar.

Oprócz wody, w aucie nie powinniśmy zostawiać również lekarstw i kosmetyków. I nie chodzi tu o te wydawane na receptę ale upał zmienia właściwości nawet tych zwykłych tabletek, stosowanych przez wielu z nas: przeciwbólowych czy tych do ssania i na ból gardła

Pamiętajmy również by nie zostawiać okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych w samochodzie podczas upalnych dni. Plastikowe oprawki pod wpływem ciepła mogą zmienić swój kształt a szkło straci swoją ochronę przed promieniami UV. I nie ma tutaj znaczenia, czy kupiliśmy okulary za 40 złotych na bazarze czy za 400 złotych u dobrego optyka.

Wracając z basenu albo jeziora, często wrzucamy mokre kostiumy kąpielowe i ręczniki niedbale do samochodu, a potem o nich zapominamy. To duży błąd.

Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do natychmiastowego rozmnażania się bakterii. Wystarczy kilka minut, by rozprzestrzeniły się po samochodzie.

Oczywiście przede wszystkim trzeba pamiętać, by nie zostawiać w nagrzanym samochodzie ludzi i zwierząt. Już zaledwie minuty spędzone w takich warunkach dla żywego organizmu mogą zakończyć się tragicznie!!